To ko negali pamatuoti-negali valdyti

Tam jog žinoti kiek, kada ir kokias trąšas yra geriausia naudoti Agrolapų komanda rekomenduoja ūkininkams išsitirti lapus ir pagal gautus rezultatus priimti ekonomiškai pagrįstus sprendimus.

Geriausiam įsivaizdavimui kas yra lapų tyrimai yra žmogaus kraujo tyrimo pavyzdys. Kai žmogus negaluoja daktaras paima iš piršto kraujo ir pagal gautus rezultatus įvertina paciento sveikatos būklę. Rezultatai parodo kokie elementai viršija rekomenduojamas normas, ir kokių elementų trūksta žmogaus organizme. Pagal tai yra teikiamos rekomendacijos keisti mitybą arba maisto racioną papildyti papildais.

Lygiai toks pats procesas naudojamas augalams. Tam jog įvertinti ir suprasti kokių maistinių medžiagų reikia augalui viso sezono metu jauni lapai (šviesiai žalia spalva) ir seni lapai (tamsiai žalia spalva) atskirai yra siunčiami į laboratoriją Olandijoje (1 pav.)

Toks būdas reikalingas tam jog suprasti kaip juda elementai augaluose. Augalas darys viską jog pirmiausiai aprūpintų maisto medžiagomis jauną lapą. Jei ūkininkas gavęs rezultatas mato, kaip pavyzdys, jog kalio ar azoto yra daugiau jaunuose lapuose nei senuose, reiškiasi augalas patiria šių elementų trūkumą. Tokiu būdu, kiekvieną dieną, yra prarandama dalis derliaus potencialo.

1 pav. : Lapų tyrimų rezultatai: ,,Optimum‘‘ reiškia optimalios vertės, ,,Current level‘‘- ūkininko vertės augaluose. 3 stulpeliai parodo ar tam tikro elemento yra per mažai, optimaliai, ar per daug

Jei paimtumėm visus lapų tyrimų duomenis iš viso pasaulio (šia paslauga naudojasi ūkininkai iš 55 pasaulio šalių) matytumėme jog yra pertręšti du pagrindiniai elementai: kalis ir azotas. Vadinasi ūkininkas ne tik išleido didelius pinigus trąšoms, tačiau ir susimažino derliaus kokybę ir patį derlių.

Taip pat duomenys iš viso pasaulio parodo jog dažnai, ypač sezono pradžioje kai dirvožemio temperatūra dar yra žema, arba vyrauja šarminiai dirvožemiai, yra matomas mikroelementų trūkumas (taip pat ir fosforo).

Mikroelementai yra vienodai svarbūs augalui lygiai taip pat kaip ir azotas ar fosforas. Pagrindinis skirtumas yra toks jog jų reikia labai mažais kiekiais. Keliais purškimais per lapus galima aprūpintį augalą visomis reikiamomis maisto medžiagomis.

Pasak amerikiečių agronomo John Kempf, tam jog augalai efektyviai pasisavintų mikroelementus per lapus reikia dviejų dalykų: mikroelementai turi būti organiškai cheluoti ir manganas, geležis ir varis turi būti redukcinėje formoje (be oksidų) ir patekę ant lapų išlikti tokioje pat formoje.

Lapų tyrimai (angliškai plant sap analizė) be 14 pagrindinių elementų taip pat parodo augalų pH, EC ir cukraus kiekį (Brix). Vienas svarbiausių indikatorių, kuris parodo augalo sveikatą, yra fotosintezės efektyvumas, kuri tiesiogiai koreliuoja su cukraus lygiu augaluose.

Efektyviai fotosintezei reikia 4 pagrindinių elementųazoto, magnio, geležies (chloroplastams), mangano (vandens molekulei perskelti). Azoto ir magnio dažniausiai augaluose užtenka, tačiau nors ir dirvožemio tyrimai rodo jog geležies ir mangano yra pakankamai, lapų tyrimai rodo šių elementų trūkumą. Be šių dviejų elementų neįmanoma jog augale vyktų efektyvi fotosintezė. Jei fotosintezės efektyvumas su šiais elementais augale padidinamas, vadinasi daugiau cukraus nukeliauja per šaknis mikrobiologijai. Didesnis bakterijų efektyvumas veda prie daugiau maisto medžiagų iš dirvožemio. Tada didesnių šaknų dėka augalas pasiima vandens iš žemesnių sluoksnių ir tokiu būdu ,,užsikuria papildomi varikliai‘‘, kurie iki šiol buvo laikomi šaltame stovyje.

Kaip atrodo praktiškai lapų tyrimų naudojimas ūkiuose?

  1. Užsisakomas lapų tyrimų skaičius
  2. Ūkininkas gauna maišelius su bar kodais su visa ūkio informacija (veislė, laukas, kultūra..)
  3. Iš vienos kultūros, vidutinės lauko vietos, į du maišelius atskirai surenkami jauni ir seni lapai
  4. Maišeliai įteikiami Agrolapų komandai
  5. Po 3 dienų gaunami atsakymai
  6. Ūkininkas koreguoja tręšimus pagal gautą informaciją sezono metu ir planuoja kitų metų tręšimus pagal praeito sezono lapų tyrimų duomenis

Kokia ekonominė nauda ūkininkui iš lapų tyrimų?

  • Azoto ir kalio trąšų sutaupymas 30-70%
  • Pagerėję kokybiniai derliaus parametrai
  • Pamatoma kurie produktai veikia ir kurie neveikia
  • Ši technologija atsiperka jau pirmaisiais metais vien valdant azoto tręšimus pagal gautus duomenis
  • Ilguoju laikotarpiu ūkininkas susikuria savo tręšimo sistemą savo ūkiui ir esamoms kultūroms
  • Nauja tręšimo sistema leidžia daugiau uždirbti iš hektaro nei prieš tai priimant sprendimus ,,užrištomis akimis‘‘ arba pasikliaujant ,,tręšimo ekspertų‘‘ rekomendacijomis

Kaip teisingai surinkti lapus?

Rinkimas iš lauko:

  • Nerinkite lapų iš lauko krašto
  • Rinkite vidutinius lapus (esmė pataikyti į vidurkį)
  • Rekomenduojama pavaikščioti Z raide
  • Nerinkti lapų su ligom ar labai pažeistų kenkėjų
  • Rekomenduojama rinkti lapus iš vienos pusės (saulė arba pavėsis)
  • Jaunus ir senus lapus reikia dėti atskirai

Laikas:

  • Rekomenduojama surinkti lapus iki 9 val. ryto

Jaunas ir senas lapai atskirai:

Jauni lapai – tai pilnai susiformavę lapai augalo viršuje. Seni lapai – tai dar gyvybingi lapai augalo apačioje. Svarbu: Nerinkti lapų su koteliais, nes koteliai iškraipo tyrimų rezultatus.

Lapų kiekis: Viename maišelyje turi būti apie 30 lapų, arba 150 gramų, arba ¾ maišelio.

Jei lapai drėgni, tiesiog nusausinkite juos rankšluostiniu popieriumi ar servetėlėmis. Drėgni lapai neigiamai įtakoja rezultatus. Nepamirškite užsegti ir išleisti oro iš maišelių ir ant bar kodo parašyti kada surinkote lapus (data).

Sėkmės!

Kiek kainuoja lapų tyrimai dirbant kartu su Agrolapais?

  • Vienas testas (jauni ir seni lapai) kainuoja 50 eurų
  • Vienai kultūrai, vienam sezonui reikia 3-4 testų; 150-200 eurų visam sezonui